niedziela, 9 kwietnia 2017

Tydzień Autyzmu

          2 kwietnia - czy wiecie, dlaczego w tym dniu cały świat "świeci" na niebiesko? Kolor niebieski utożsamiany jest autyzmem - coraz częściej diagnozowanym zaburzeniem neurorozwojowym. Kwiecień to miesiąc, w którym szerzymy świadomość ludzi na temat tego zaburzenia i jednoczymy się ze wszystkimi, których autyzm dotknął. Z okazji obchodzonego na całym świecie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, nasze przedszkole zorganizowało Tydzień Autyzmu, który pełen był ciekawych wydarzeń💙.
     Tydzień rozpoczęliśmy konsultacjami ze specjalistami, którzy pracują z osobami z autyzmem. Rodzice zaniepokojeni rozwojem swojego dziecka mieli możliwość porozmawiać, poznać specyfikę stosowanych działań. Ponadto mogli poznać pracę naszej placówki, obejrzeć uporządkowane sale, oznakowania w postaci piktogramów, symboli i znaków.
       W kolejnych dniach odbyło się wydarzenie zorganizowane dla dzieci z naszego przedszkola. Wszyscy, ubrani w kolor niebieski, wzięliśmy udział w zajęciach i zabawach dotyczących tematyki autyzmu. Na początku wysłuchaliśmy tekstu - opowiadania o chłopcu, u którego zdiagnozowano autyzm. Dzięki temu mieliśmy możliwość poznania i zrozumienia, jakie są przyczyny trudnych zachowań i w jaki sposób mogą się objawiać. W dalszej kolejności obejrzeliśmy film, w którym także przedstawione zostały ciekawe informacje na temat specyfiki funkcjonowania osoby dotkniętej autyzmem. Poza tym mieliśmy do wykonania zadania - musieliśmy ze związanymi nogami poruszać się, zrozumieć wysłuchany tekst w języku angielskim, za pomogą języka migowego zakomunikować określone informacje. Wiecie co? Okazało się, że osoby z autyzmem muszą pokonać wiele trudności w codziennym życiu. Na koniec wspólnie zatańczyliśmy do piosenki pt. "Wielka siła"👥.
           Zwieńczeniem Tygodnia Autyzmu był "Niebieski marsz"💙. Jego celem było szerzenie świadomości Opolan na temat autyzmu. Wyruszyliśmy na spacer ulicami Opola i szliśmy według wyznaczonych wcześniej punktów. Dotarliśmy w miejsce, gdzie w rytmach wiosennej muzyki zatańczyliśmy "niebieski taniec". Wysłuchaliśmy także fragmentów książki p. Agnieszki Kossowskiej "Duże sprawy w małych głowach". Na koniec dotarliśmy na Rynek, by wspólnie zaśpiewać piosenkę Majki Jeżowskiej "Wszystkie dzieci nasze są", by w ten sposób pokazać, że dla nas nie ma żadnych granic i akceptujemy wszystkich. Podczas marszu rozdawaliśmy przechodniom przygotowane wcześniej ulotki na temat autyzmu. 
              Tydzień był pełen wrażeń. Przypomniał nam, jak ważna jest równość i wsparcie👫, którego potrzebują osoby dotknięte zaburzeniem, czy niepełnosprawnością. Kierując się ogólnodostępnym hasłem na koniec napiszemy: "Nie bądź zielony w temacie autyzmu. W kwietniu bądź niebieski"💙💙💙. 

          

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz